شهر لوکزامبورگ
Commune
Skyline of Luxembourg City
Skyline of Luxembourg City
نشان رسمی شهر لوکزامبورگ
نشان رسمی
نقشه لوگزامبورگ که در آن  شهر لوکزامبورگ با رنگ نارنجی مشخص شده است، ایالت با رنگ خاکستری تیره و بخش مربوطه با رنگ قرمز تیره مشخص شده است.
نقشه لوگزامبورگ که در آن شهر لوکزامبورگ با رنگ نارنجی مشخص شده است، ایالت با رنگ خاکستری تیره و بخش مربوطه با رنگ قرمز تیره مشخص شده است.
مختصات:
کشور  لوکزامبورگ
ایالت لوکزامبورگ
بخش لوکزامبورگ
حکومت
 • Mayor Xavier Bettel
مساحت
 • کل ۵۱٫۴۶ کیلومتر مربع (۲۰ مایل مربع)
رتبهٔ منطقه 4th of 116
بلندترین ارتفاع ۴۰۲ متر (۱٬۳۱۹ پا)
 • رتبه 56th of 116
پست‌ترین ارتفاع ۲۳۰ متر (۷۵۰ پا)
 • رتبه 45th of 116
جمعیت (۲۰۱۱)
 • جمعیت ۹۴٬۰۳۴
 • رتبه 1st of 116
 • تراکم ۱٬۸۰۰/کیلومتر مربع (۴٬۷۰۰/پا)
 • رتبهٔ تراکم 2nd of 116
منطقهٔ زمانی CET (یوتی‌سی +۱)
 • تابستان (DST) CEST (یوتی‌سی +۲)
LAU 2 LU00011001
وب‌گاه
City of Luxembourg: its Old Quarters and Fortifications *
Luxembourg Castle — The reconstructed Fort Thüngen, formerly a key part of Luxembourg City's fortifications, now on the site of the Mudam, Luxembourg's museum of modern art.
Fort Thüngen — The reconstructed Fort Thüngen, formerly a key part of Luxembourg City's fortifications, now on the site of the Mudam, Luxembourg's museum of modern art.
مکان لوکزامبورگ
نوع فرهنگی
معیار iv
منابع
منطقه ** Europe and North America
تاریخچه ثبت
ثبت ۱۹۹۴ (فصل ۱۸ام )

**

شهر لوکزامبورگ (به زبان لوکزامبورگی: Lëtzebuerg و به فرانسوی: Luxembourg) پایتخت دوک‌نشین لوکزامبورگ است.

این شهر در جنوب کشور لوکزامبورگ و در هم‌ریزشگاه دو رود آلزت و پتروس قرار دارد.

لوکزامبورگ در قلب اروپا جای گرفته است؛ به طوری که فاصله ی آن از پاریس ۲۸۹ کیلومتر، از بروکسل ۱۸۸ کیلومتر و از کلن ۱۹۰ کیلومتر می‌باشد.

لوکزامبورگ یکی از ثروتمندترین شهرهای جهان بوده و به صورت یکی از مراکز مهم بانک‌داری و اداری درآمده‌است. این شهر مقر چندین نهاد مربوط به اتحادیه اروپا است از جمله دادگستری اروپا، دیوان حسابرسی اروپا و بانک سرمایه‌گذاری اروپا در این شهر قرار گرفته‌اند.

محتویات

جغرافیا

محدوده شهر لوکزامبورگ در اصل یک بخش شهرستان است که رسماً عنوان شهر هم یافته و پایتخت دوک نشین بزرگ لوکزامبورگ اعلام شده‌است.

سیاست

دیوارهای دژ تاریخی بزرگی در شهر لوکزامبورگ به چشم می‌خورد که در اوایل سده‌های میانه توسط فرانک‌ها ساخته شده‌است.

جمعیت شهر لوکزامبورگ در سال ۲۰۰۹ میلادی ۹۰ هزار نفر بود که تقریباً سه برابر بیشتر از جمعیت شهر دوم این کشور است.

شهر لوکزامبورگ به اضافه مناطق حومهٔ آن یعنی هسپرانژ، سندوایلر، اشتراسن، والفردانژ ۱۰۳٬۹۷۳ نفر جمعیت دارد.

تاریخچه

در روزگار رومیان یک برج و بارو در محل کنونی شهر لوکزامبورگ ساخته شده‌بود تا پیوندگاه دو جاده رومی را در این محل پاسبانی کند.

در سال ۹۶۳ میلادی، زیگفرید یکم آردن که از خویشاوندان نزدیک لوئی دوم، پادشاه فرانسه بود توانست صاحب زمین‌های لوکزامبورگ شود. او در این مکان و بر فراز صخره بوک فیلس قصری برای خود ساخت به نام لوسیلین‌بوروک (قصر کوچک).

در سال ۹۸۷ سراسقف تری‌یر پنج مذبح به کلیسای رستگاری (امروز به نام کلیسای سان میشل) در لوکزامبورگ پیشکش کرد که بر اهمیت آن افزود. پس از آن در پیوندگاه دو جاده رومی که در نزدیکی این کلیسا قرار داشت بازارچه‌ای توسعه یافت که شهر به مرور در پیرامون این بازارچه شکل گرفت.

به مرور زمان مهندسان گوناگون از جمله وُبان دیوارهای دفاعی زیادی در این شهر ساختند که آن را تبدیل به حفاظ‌ترین شهر اروپا کرد. این باعث شد که شهر لوکرامبورگ لقب جبل‌الطارق شمال را به خود بگیرد.

در پی کنگره لندن که در سال ۱۸۶۷ برگزار شد لوکزامبورگ بی‌طرف اعلام شد و قرار شد تمامی برح و باروها و دیوارهای دفاعی آن ویران شود. پس از این تخریب تنها ۱۰ درصد از آن سازه‌ها باقی‌ماند.